סמן עור קשה ברגליים

יבלות קשות

 

עור קשה ברגליים הוא תוצאה של הלחץ הרב המופעל על הרגליים. הוא יכול להיגרם עקב לחץ רב על כף הרגל, הליכה בנעליים לא מתאימות, הליכה מרובה בנעליים פתוחות או הליכה יחפה על קרקע קשה. לא רק שעור קשה הוא מראה לא נעים לעין לרגל, אלא הוא גם יכול לתרום להיווצרות יבלות על הרגליים. עור קשה ברגליים הוא התגובה הטבעית של הגוף, דרכה הוא מנסה להגן על הרגליים מלחצים שונים ועומס יתר ומתאפיין בגווני צהוב ואפור, שיכולים להתפרס באזור הרגליים, לרבות כף הרגל. בנוסף, בעור הרגל יכולים להופיע סדקים. במקרים קשים מאד של עור קשה בכף הרגל יכול להיווצר שטף דם מתחת לעור הסדוק והקשה. עור קשה ברגליים מכונה בשפה הרפואית "קאלוס", והוא נפוץ בעיקר באזור כריות כף הרגל, בעקב ובשולי הבוהן הגדולה.

 

 

עור קשה ברגליים - איך מטפלים?

 

תכשירים מומלצים לטיפול עור קשה ברגליים

 

הטיפול היעיל ביותר בבעיה זו הוא מניעה. הליכה עם נעליים מתאימות, הן במידה והן למבנה כף הרגל, מונעת חיכוך מיותר של כפות הרגליים עם דופן הנעל ולכן גם מונעת את הצורך של עור הרגליים להגן על עצמו. הימנעות ככל הניתן מנעלי עקב ושימוש במדרסים הן שתי אפשרויות לבחירת נעל מתאימה להליכה. שימוש בגרביים מתאימים לכף הרגל יכול גם הוא למנוע עור קשה ברגליים. גרבי ניילון גורמים לחיכוך יתר של הרגליים בפנים הנעל. הסרת עור עודף מכפות הרגליים אחת לשבועיים יכולה למנוע היווצרות עור יבש עודף, שהוא הבסיס להיווצרות תופעה זו. דרך מניעה מומלצת אף יותר היא ביקור אצל פדיקוריסט/ית מקצועי/ת אחת לשבועיים כדי להוריד את העור העודף ברגליים מבלי לפגוע במצב הקיים. הדבר אינו מצריך פדיקור רפואי אלא טיפול יעיל אצל פדיקוריס/טית מנוסה. מסאז'ים יומיים עם קרם רגליים איכותי יכול גם הוא למנוע עור קשה ברגליים, אולם חשוב לשים לב שאת המסאז' מבצעים על רגל נקייה, שטופה היטב ויבשה, ולאחר המסאז' חשוב לשים לב שמנגבים את הרגליים מעודפי הקרם שלא נספג ברגליים.

עור קשה ברגליים יכול להיות גם תוצאה של פטרייה שבה העור נדבק. פטריות אלו יכולות להופיע בתור שלפוחיות, לגרום לאדמומיות בעור ולגירודים שונים. הפטרייה גורמת להתעבות העור בו היא נמצאת, ואז נוצר מצב של עור קשה באזורים מסוימים בכף הרגל שלעתים מלווה בסדקים. פטרייה זו היא דלקת שכיחה בעור כפות הרגליים, והגורמים לה הם לאו דווקא חיכוך יתר של עור הרגליים או לחץ יתר עליו, אלא גם מניגוב לא יסודי של עור הרגליים לאחר מקלחת, בריכה או ים. ניגוב לא יסודי גורם ללחות בעור הרגליים, שיוצרת סביבה נוחה להתפשטות פטריות. אנשים רבים משתמשים בקרם לטיפול בעור קשה בכף הרגל, שגם ככה קיים, ושוכחים לנגב את שאריות הקרם שלא נספג. גם מצע זה של הקרם מאפשר לפטריות להתפתח, ומכאן הדרך לעור קשה ברגליים קצרה מאוד.

 

 

הטיפול המומלץ לעור קשה ברגליים שנוצר כתוצאה מהידבקות מפטרייה הוא שימוש בתכשיר רפואי. כיום קיימים תכשירים רפואיים רבים לטיפול בפטריות, שלא מצריכים מרשם רופא וניתן לרכוש אותם בכל בית מרקחת. קיימים סוגים רבים של תכשירים לטיפול בעור קשה ברגליים שנוצר עקב פטרייה, והמומלצים שבהם הם התכשירים שקוטלים את הפטרייה תוך שבוע של שימוש בתכשיר, ולאו דווקא התכשירים שבהם ניתן להשתמש לאורך זמן. תכשירים הדורשים מריחה על העור במשך כמה שבועות בדרך כלל רק מעכבים את גדילתן, ולכן הסיכויים שהפטרייה, העור הקשה והסדקים המגיעים יחד איתה – יחזרו במהרה גבוהים.

 

  

בניית אתרים